چشم

در باره چشم ها و بیماری های چشمی

کوهرنگی

طرح بررسی شاخصهای چشم‌پزشکی مردم شاهرود به منظور شناسايي علل بيماري‌ها و اختلالات چشمي انجام مي‌شود. با وجود پیشرفت گسترده ی دانش چشم‌پزشکی در جهان، تاکنون علت بسياري از بيماري‌هاي چشمی به صورت دقيق شناخته شده نیست و اين امر باعث شده تا پيشگيري از بروز بيماري‌هاي چشم هم محدود شود.

به منظور آگاهی بیشتر از علت ایجاد بیماری‌ها، طرح‌های دنباله‌داری تحت عنوان طرح کوهورت در دنیا پایه‌ریزی شده است که اساس آن بر معاینه و پیگیری طولانی مدت افراد از یک جنبه خاص سلامت است. طرح حاضر نیز یکی از نمونه‌های شاخص این چنین پروژه‌هایی در جهان است.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 13:50  توسط   | 

دانستنیهای جالب رنگ چشم

ناگفته‌های رنگ چشم

چشمان شما چه رنگی است؟ بیشتر به مادرتان رفته‌اید یا به پدرتان؟ پوستی گندمی و چشمان قهوه‌ای سوخته دارید، در حالی که همیشه آرزوی داشتن پوستی روشن و چشمان آبی را داشته‌اید؟ متاسفانه برخی مسایل در این دنیا در گروی قدرت ما نیست و پادشاه ژنتیک بر آن حکومت می‌کند. اگر می‌خواهید با عوامل موثر بر شکل‌گیری رنگ چشم آشنا شوید، با ما همراه باشید...

اینکه رنگ چشم‌ شما یا فرزندتان چه خواهد بود به دو عامل ژنتیک و وراثت باز می‌گردد. به طور ساده‌تر باید گفت هر فرد دارای دو نوع ژن است که از هر یک از والدین خود به ارث می‌برد. این دو ژن می‌توانند به هم شبیه یا متفاوت از هم باشند. طبق نظریه صفات نهفته مندل ژن رنگ تیره بر رنگ روشن همیشه غالب است و به همین دلیل فردی با دو ژن رنگ قهوه‌ای یا یک ژن آبی و یک ژن قهوه‌ای، دارای رنگ چشم قهوه‌ای می‌شود و تنها در صورتی که هر دو ژن آبی باشند رنگ چشم فرزندشان نیز آبی می‌شود.

در حال حاضر محققان نظریات جدیدی ارایه داده‌اند که بر طبق آن حتی چشم فرزند افرادی که هر دو والد چشم قهوه‌ای دارند می‌تواند آبی شود.

رنگ چشم از کجا می‌آید؟

دلیل اصلی رنگی بودن عنبیه چشم، ذرات کوچک ملانین است اما تیره یا روشن بودن چشم به دو عامل اصلی ژنتیک و همچنین نوع و مقدار دانه‌‌های رنگی موجود در عنبیه باز می‌گردد. به عبارت دقیق‌تر میزان ملانین موجود در بافت پوششی، استروما و میزان پراکندگی سلولی در استرومای عنبیه در روشن یا تیره شدن چشم موثرند. در تمامی چشم‌های رنگی، بافت پوششی عنبیه رنگدانه مشکی به نام ملانین دارد. در صورتی که پراکندگی این رنگدانه‌ها در استروما زیاد باشد چشم فرد تیره و در صورتی که کم باشد، روشن می‌شود. طبق این نظریه چند ژن مسوول تعیین رنگ چشم‌های یک فرد است. در این میان برخی ژن‌ها تاثیر بیشتری می‌گذارند.

اصلی‌ترین ژن که تا 74 درصد در شکل‌گرفتن رنگ چشم دخیل است ژن OCAZ است. این ژن پروتئینی با عنوان P را رمزگذاری می‌کند که در تولید ملانین نقش دارد و شکل دهنده رنگ قهوه‌ای، آبی و سبز است.

ژن‌های دیگری با اسامی Eycl1، Eycl2 و Eycl3 نیز ژن‌هایی هستند که نقش فرعی در این میان بازی می‌کنند وسبب بروز رنگ‌های مخلوطی مثل سبز مایل به آبی، طوسی مایل به آبی، قهوه‌ای، بلوطی و... می‌شوند. تحقیقات اخیر دانشمندان روی گروهی از افراد چشم آبی نشان داده است جهشی کوچک در OCAZ می‌تواند سبب محدود شدن تولید ملانین عنبیه و آبی شدن چشم شود. جالب است که بدانید اگر فعالیت این ژن به طور کامل محدود شود فرد دچار ناراحتی خاصی به نام آلبینیسم یا زالی می‌شود که در اثر آن موهای فرد سفید و چشمانش قرمز خواهد بود.

دو چشم با دو رنگ متفاوت

شاید شما هم با افرادی روبه‌رو شده باشید که رنگ دو چشم آنها با هم متفاوت است. این بیماری در انسان‌ها معمولا نادر است ولی در حیوانات رواج بسیاری دارد و دلیل آن هم متفاوت بودن میزان ملانین موجود در هر یک از عنبیه‌ها است. دلیل اصلی بروز این بیماری جهش ژنی است که می‌تواند ارثی نیز باشد البته برخی داروهای خاص نیز می‌توانند سبب افزایش یا کاهش مقدار رنگ دانه در هر یک از چشم‌ها شوند. جالب است که برخی مبتلایان به این بیماری برای پوشاندن آن از لنز استفاده می‌کنند اما برخی دیگر این حالت را دوست دارند و با آن به‌طور طبیعی کنار آمده‌اند.

رنگ چشم تغییر می‌کند؟

طبق تحقیقات وسیعی که در رابطه با زمان ثابت شدن رنگ چشم صورت گرفته است، معلوم شد، رنگ چشم نوزادان از هنگام تولد تا شش سالگی در حال تغییر است و دلیل آن هم افزایش یا کاهش ملانین است. از سوی دیگر برخی از رنگ‌ها در برخی نقاط جهان فراوانی بیشتری دارند. به‌طور مثال رنگ بلوطی یا خرمایی بیشتر در اروپا دیده می‌شود و رنگ قهوه‌ای مایل به مشکی رنگ غالب در سراسر جهان است. رنگ‌های چشم روشن مانند سبز، آبی و طوسی نیز بیشتر در کشورهای آمریکایی و برخی کشورهای آسیایی نظیر هند و ترکیه دیده می‌شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۹۰ساعت 13:49  توسط   | 

چششششممم

کدام عضو بدنتان به شما اجازه می دهد تا کتاب یا نوشته ای را بخوانید یا زیبایی های طبیعت و انسان ها را ببینید ؟ کدام قسمت از بدنتان به شما اجازه می دهد که وقتی ناراحتید گریه کرده و اشک بریزید ؟ کدام عضو از اعضای شما عضلاتی دارند که به شما اجازه می دهد بر روی اجسام مختلف دور و نزدیک متمرکز شودید و آنها را خوب ببنید ؟ اگر حدس می زنید که آن عضو چشم است ، حدس شما کاملا صحیح است !


چشمان شما از همان دقیقه ای که از خواب بیدار می شوید مشغول به کار شده و تا لحظه ای که آنها را بسته و به خواب می روید کار خود را ادامه می دهد . آنها صد هزار نوع اطلاعات را در مورد جهان اطرافمان چون شکل ، رنگ ، ابعاد ، نوع حرکت و غیره را در خود ضبط می کنند ؛ سپس آنها اطلاعات را به مغز شما جایی که مغز این اطلاعات را دسته بندی و پردازش می کند می فرستند و بدین ترتیب است که مغز در می یابد در خارج از بدن انسان چه می گذرد .


شما می دانید و می توانید ببینید که زیبایی و ظرافت چشم ها فوق العاده و خیره کننده هستند . پس زود باشید با ما بیایید تا سفری به قسمت های مختلف چشم داشته باشیم .

 

 


چشم قادر است که خوب ببیند


شما با نگاه به چشمانتان در آینه و یا چشم دوستتان می توانید قسمت های مختلف ظاهری چشم را ببینید . بعضی از قسمت های چشم به راحتی با چشم قابل دیدن نیستند .


کره چشم شما به بزرگی یک توپ پینگ پنگ است که در حفره استخوانی کوچکی معروف به کاسه چشم قرار دارد . قسمتی که بر روی چشم قرار گرفته و از آن محافظت می کند پلک نام دارد . پلک کمک می کند که چشم پاکیزه و تمیز بماند و همچنین با چندین مرتبه باز و بسته شدن در هر دقیقه موجب مرطوب ماندن سطح چشم می شود و این چشمک زدن عملی است که بیشتر اوقات بدون اختیار صورت می گیرد اما اختیاری نیز می توان چشمک زد .


همچنین پلک عکس العملی سریع و قوی دارد ، این رفلکس پلک یک پاسخ اتوماتیک به منظور حفاظت از چشم است . مثلا وقتی که نور قوی به چشم شما برخورد می کند پلک ها خود به خود جمع و منقبض می شوند تا در ورود نور فراوان و مضر به چشمان شما جلوگیری کند و همچنین میزان ورود نور را تنظیم کنند . اگر شما یکی از انگشتانتان را به سرعت به چشم دوستتان نزدیک کنید او بی اختیار پلک می زند . پلک دوست شما به صورت اتوماتیکی بسته می شود تا از بروز خطر احتمالی جلوگیری کند . به علاوه خوب است که مژه ها را فراموش نکنیم .

 

 

قسمت سفید کره چشم شبکیه نام دارد . شبکیه از ماده ای سختی تشکیل شده که بیشتر کره چشم را در بر دارد . شبکیه مثل پوشش و لباس خارجی کره چشم شما می باشد . خیلی دقیق به قسمت سفید چشمانتان نگاه کنید شما خط های نازک صورتی رنگی را که همانند نخ می مانند می بینید . این ها همان مویرگ های نازک خونی هستند که خون را به شبکیه چشم منتقل می کنند.


قسمتی از شبکیه که در جلوی بخش رنگی چشم قرار دارد قرنیه نام دارد . علیرغم بقیه قسمت شبکیه که سفید رنگ است ، قرنیه شفاف و کاملا روشن است و به نور اجازه ورود از این قسمت را به چشم می دهد . قرنیه به متمرکز شدن نور در هنگام ورود به چشم کمک می کند . این بخش یکی از مهمترین قسمت های چشم به شمار می آید و از بافتی شفاف تشکیل شده است و مثل شیشه براق و شفاف است .


در پشت قرنیه عنبیه و مردمک قرار دارد . عنبیه قسمت رنگی چشم است . ما وقتی می گوییم که فلانی چشم های آبی یا مثلا قهوه ای دارد منظورمان این است که عنبیه چشم او آبی است . ماهیچه هایی به عنبیه چشم متصل است که شکل آنرا تغییر می دهد و این تغییر شکل به کنترل و تنظیم میزان نور ورودی به چشم از طریق مردمک کمک می کند . مردمک دایره سیاه رنگ مرکزی عنبیه است که به نور اجازه ورود می دهد . برای اینکه از چگونگی عملکرد مردمک آگاه شوید میتوانید از یک چراغ قوه استفاده کرده و با روشن و خاموش کردن نور آن به عکس العمل چشم و بزرگ و کوچک شدن مردمک چشم دوستتان دقت کنید . مردمک وقتی نور می تابد کوچک شده و وقتی نور دور شده و هوا تاریکتر می شود باز شده و بزرگتر می شود .


بین عنبیه و قرنیه محفظه ای وجود دارد . این محفظه یا حفره پر از مایع شفافی است که برای چشم اکسیژن ، پروتئین و گلوکز ( نوعی شکر موجود در بدن ) لازم را تهیه می کند .

 

 


نور ، عدسی و چگونگی عملکرد آن ها


قسمت های بعدی چشم که می خواهیم در مورد آنها گفتگو کنیم با چشم قابل دیدن نیستند و پزشکان با استفاده از میکروسکوپ های مخصوص می توانند به این قمست های داخلی چشم از جمله عدسی نگاه کنند . پس از ورود نور به مردمک این نور به عدسی برخورد می کند عدسی در پشت عنبیه قرار دارد و شفاف و بی رنگ است . کار عدسی همانند پروژکتور فیلم در یک سینما عمل می کند . دفعه بعدی که به سینما رفتید به پروژکتور که در پشت سر شما نورها و تصاویری که از آن ارسال می شود توجه کنید این نورها از عدسی پر قدرتی عبور می کند که تصاویر را بر روی پرده سینما متمرکز می کند و شما می توانید فیلم را به وضوح ببینید . در چشم شما پرده سینما همان شبکیه است .


شبکیه در قسمت بسیار عقب چشم شما قرار دارد و میلیون ها سلول حساس به نور در آن وجود دارد . شبکیه نورهای دریافتی چشم را گرفته و آنها را به علائم عصبی تغییر داده و به مغز می فرستد . تا اینکه مغز بفهمد که چه چیزی را می بیند .


عدسی به وسیله یک دسته فیبر به چشم متصل شده است . این فیبرها به ماهیچه ای که به ماهیچه چشم معروف است متصل است . این ماهیچه ها نه تنها توانایی خارق العاده ای در تغییر شکل عدسی دارند بلکه شکل عدسی را در موقعیت های مختلف در چشم تغییر می دهند . سعی کنید به چیزی که در فاصله دور از چشم شما قرار دارد نگاه کنید در این حالت شکل عدسی چشم شما تغییر می کند و شما حتی این تغییر را احساس نمی کنید . شما وقتی به اجسام نزدیک نگاه می کنید عدسی چشم شما ضخیم تر شده و وقتی به چیزهای دور نگاه می کنید عدسی چشم شما باریکتر می شود .


بخش حجیمی از چشم در پشت عدسی قرار دارد که زجاجیه نام دارد . زجاجیه ۳/۲ از حجم چشم را تشکیل داده و به چشم شکل کروی می دهد . این قسمت با ماده ای شفاف و ژله ای شیشه مانند ، پر شده است . پس از عبور نور از عدسی ، نور در مایع ژله ای موجود در زجاجیه به پشت چشم می تابد . شبکیه برای پردازش نور از سلول های مخصوص استوانه ای و مخروطی شکل استفاده می کند . چیزی نزدیک به ۱۲۰ میلیون سلول میله ای و ۷ میلیون سلول مخروطی شکل در هر چشم وجود دارد .


سلول های استوانه ای شکل معمولا سیاه و سفید و گاهی هاله هایی خاکستری رنگ می بینند و به ما شکل و ابعاد اجسام مشاهده شده را می گویند . سلول های استوانه ای توانایی تشخیص فرق بین رنگ ها را ندارند ، اما بسیار حساس بوده و به ما اجازه می دهند در تاریکی هم بعضی چیزها را ببینیم .


سلول های مخروطی شکل به رنگ ها حساس بوده و برای انجام وظیفه ، بیشتر از سلول های استوانه ای به نور احتیاج دارند . مخروط ها در روز و هنگام تابش نورهای معمولی و روشن موثرترند . در شبکیه سه نوع سلول مخروطی قرمز ، سبز و آبی وجود دارند که به مشاهده این رنگ ها و دامنه رنگ های دیگر کمک می کند . سلول های مخروطی به تشخیص و حس مجموعه ای از این طیف های نوری کمک کرده و ما را قادر می سازند که رنگ های مختلف را ببینیم . سلول های مخروطی و استوانه ای شکل نورها را پردازش کرده و به شما تصویری کلی از اطرافیان می دهد . شما مثلا می توانید ببینید که پوست دوستتان چه رنگی است و یا لباس های چه رنگی به تن دارید .


گاهی اوقات شکل کره چشم ، عدسی ، قرنیه یا شبکیه فرد تغییر می کند و در نتیجه عمل دیدن به خوبی صورت نمی گیرد .


ممکن است نور در جلو یا پشت شبکیه به جای شبکیه متمرکز شود و وقتی این اتفاق می افتد فرد نمی تواند اجسام و محیط اطراف را به خوبی ببیند .


به منظور رفع این مشکل و یا حل آن بیشتر افراد به خصوص بچه ها از عینک استفاده می کنند . عینک مناسب چشم شما که توسط پزشک تجویز می شود به چشم شما در متمرکز کردن نور بر روی شبکیه و داشتن دید واضح کمک می کند . وقتی انسان ها پیر می شوند معمولا شکل چشم آنها تغییر کرده و به عینک دور بین یا نزدیک بین احتیاج پیدا می کند. احتمالا مثل پدربزرگ یا مادربزرگ شما .

 

 


تشکیل تصویر در مغز !


به اعصاب بینایی که مهمرین پیغام رسان های چشم به مغز بوده و در پشت چشم قرار دارند فکر کنید . سلول های استوانه ای و مخروطی شکل شبکیه رنگها و اشکالی را که دیده اید و دریافت کرده اید به میلیون ها پیغام عصبی تبدیل می کنند . سپس اعصاب بینایی آن پیغام ها را از چشم به مغز منتقل می کنند ! اعصاب چشم همانند سیم ها و خطوط تلفنی با سرعت بالا عمل می کنند و چشم را به مغز متصل می کنند . شما وقتی یک تصویر را می بینید چشمانتان به مغز تلفن زده و در مورد چیزی که مشاهده می کنید گزارش می دهد و مغز نیز می تواند این گزارش ها را ترجمه کند ، به این صورت که مثلا «گربه» ، «سیب» و یا «دوچرخه» یا هر چیزی را که می بینید .

 

 


اشک چشم


گاهی اوقات دوست دارید بلند بلندگریه کنید ، چشم سیستم حمام مخصوص به خود را دارد که همان اشک ها هستند ! در گوشه هر چشم یک سوراخ کوچک وجود دارد که اشک از آن خارج می شود . هر دفعه که شما پلک می زنید . یک قطره کوچک از مایع اشک از پلک بالایی شما خارج شده که به شستشوی جرم ها ، گردوغبار و آلودگی های روی چشم کمک می کند و همچنین اجازه نمی دهد که چشمانتان خشک شود .


مایع اشک از طریق مجرایی که به مجرای اشک معروف است از چشم خارج می شود . شما می توانید سوراخ کوچک محل خروج اشک از این مجرا را اگر کمی پلک پائین چشمتان را به آرامی پائین تر بکشید در گوشه چشمتان مشاهده کنید .


چشمان شما در بعضی مواقع به منظور محافظت از خودشان اشک بیشتری تولید می کنند ، به عنوان مثال زمانی که در یک محیط پر از گردوغبار یا دود آلوده قرار می گیرد ، یا کسی در نزدیکی شما پیاز خرد کند سریع چشم شما شروع به ترشح اشک بیشتر می کند .

 


چشمان شما بسیار کارآمد و حساس هستند پس به منظور مراقبت از آنها این مراحل و اقدامات را با اجرا در آورید :


ـ در کلاس ها و کارگاه هایی که مواد شیمیایی و ذرات و آشغال های ریز پراکنده بسیاری در هوا وجود دارند و ممکن است به چشمان شما نفوذ کنند مثل کارگاه های نجاری ، فلز کاری و برش ، آزمایشگاه ها و یا کلاس های هنری از عینک ایمنی استفاده کنید .


ـ از عینک های مخصوص ورزشی در ورزش هایی چون شنا ، اسکی ، هاکی و بقیه ورزش هایی که ممکن است در آنها چشم صدمه وارد شود ، استفاده کنید .


ـ در مواقعی که در معرض نور آفتاب شدید قرار می گیرید حتما از عینک آفتابی استفاده کنید . زیرا که نور زیاد به چشم ها صدمه می زند و به مشکلات و بیماری مختلف چشمی چون آب مروارید مبتلا می شوید . ( آب مروارید یک لایه ابر مانند است که در جلو قرینه تشکیل شده و از ورود نور به شبکیه جلوگیری کرده و دید اسنان را با مشکل مواجه می کند . )


چشمان شما برای همیشه تا پایان عمر با شما خواهند بود پس مراقب آنها باشید تا هیچ وقت بینایی خود را خدائی نکرده از دست ندهید !

+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۰ساعت 14:37  توسط   | 

چشم

پير چشمي چيست؟

تطابق چيست؟

سيستم بينايي انسان يكي از دقيق ترين و پيچيده ترين سيستم هاي اپتيكي خلقت ميباشد. كيفيت اپتيكي و عملكرد آن بسيار عالي و هزاران نكته كشف نشده هنوز در دل خود دارد.

همه ميدانيم كه ديد دور انسان معمولا نيازي به عينك ندارد، اما حدود 10% مردم براي ديد بهتر و دقيقتر دور نياز به عينك دارند.اكثر كساني كه ديد دور نرمال دارند و همچنين كساني كه ديد دور آنها با عينك كامل ميشود ، تا سن 40 سالگي براي مطالعه و كار نزديك نياز به عينك ديگري دارند ، زيرا به وسيله تطابق امكان ديد شفاف براي نزديك فراهم مي گردد.

 

تغير قدرت عدسي با تغيير شكل آن در هنگام تطابق


تطابق

وقتي شخصي به دور مي نگرد اگر بدون تطابق تصوير روي شبكيه بيفتد اين شخص را امتروپ مي گويند . اگر تصوير روي شبكيه فوكس نشود ، توسط عينك ميتوان آن را روي شبكيه تنظيم نمود. وقتي شخص امتروپ به نزديك مي نگرد ، تصوير به پشت شبكيه منتقل مي شود.

 

 

تصوير دور در شخص نزديك بين

 

اما سيستم بينايي انسان قادر است ، با تغييراتي كه در قدرت عدسي چشم ميدهد - يعني قدرت آنرا افزايش ميدهد- تصوير را از پشت شبكيه بر روي شبكيه تنظيم و موجب شفاف شدن نوشته ها و يا تصاوير اشياء نزديك گردد.

 


اين عمل به حدي با سرعت انجام ميشود كه اصولا شخص احساس تاري اوليه و شفافيت پس از آنرا مي نمايد.

وقتي سن انسان به حوالي40 سال ميرسد كم كم ضعف در تطابق ظاهر ميشود كه نشانه هاي آن چنين است:

*تار ديدن اشياء ريز نزديك

* عقب تر بودن كتاب يا اشياء براي بهتر ديدن آنها

*خستگي و سر درد و بيحوصلگي هنگام مطالعه زياد و طولاني

افراد نزديك بين نيازمندند كه براي مطالعه عينك خود را بردارند و يا نمره آن را براي نزديك كم كنند.

تدريجا ضعف عضلات تطابق شدت مي يابد و موجب ميشود نزديك روز به روز ضعيف تر شده و وابستگي به عينك افزايش يابد . اگر شخص در ديد دور هيچ عينكي نياز نداشته باشد ، در حدود 40 سالگي نيازمند عينك نمره 1 ، در 45 سالگي عينك يك و نيم و تدريجا با گذشت سن افزايش مي يابد و در حدود 50 سالگي به 2 مي رسد و پس از آن اندكي افزايش مي يابد .

پير چشم ها از چه رنج ميبرند؟

عمدتا مشكل پير چشم ها وابستگي به عينك است و اين تنها براي مطالعه نيست. براي گرفتن شماره تلفن و يا خواندن يك SMS و يا ديدن يك انگشتري در مهماني ،آرايش صورت، مانيكور و اصلاح ناخن، كار در آشپزخانه و ... مواردي است كه شخص پير چشم نياز به عينك دارد. عدم دسترسي به عينك و نياز به برداشتن و گذاشتن مكرر و در مواردي نگاه كردن از بالاي عينك ، هميشه افراد پير چشم را رنج ميدهد.

 

 

 

راهكار هاي قبلي درمان پير چشمي

از آنجا كه بيش از يك مليارد نفر از مردم كره زمين دچار پير چشمي هستند و اكثريت مردم نيز در آينده به اين حالت دچار ميشوند ، جراحان و چشم پزشكان از سال ها قبل در صدد يافتن راهي براي اصلاح پير چشمي بوده اند. بهر حال راهكار هاي ذيل تا كنون ابداع و مورد استفاده واقع شده اند :

لنز تماسی: لنز تماسی با نمره نزدیک برای یک چشم یا لنز تماسی چند کانونی برای دو چشم
تعویض عدسی: در این روش عدسی طبیعی فرد ، مانند عمل آب مروارید ، تحت جراحی واقع شده و یک لنز مصنوعی از نوع چند کانونی یا تطابقی برای وی کارگذاری میشود. پس از جراحی دید دور و نزدیک تا حدود زیادی تامین می شد ولی عوارض بالقوه جراحی و مشکلاتی در دید شب استفاده از این روش را محدود کرده است.
 

کارگذاری لنز داخل قرنیه: در این روش برشی لایه ای در قرنیه داده میشود و یک لنز چند کانونی در داخل قرنیه کارگذاری میشود. پیچیده بودن جراحی  عوارض بالقوه ، هنوز این روش را مطمئن و ایمن نساخته است.
لیزر اگزایمر به روش لیزیک یا PRK : در این روش که PresbyLasik نامیده میشود با لیزر مرکز قرنیه را به شکلی تراش میدهند که برای دید نزدیک ، و محیط قرنیه را به شکلی تراش میدهند که برای دید دور مناسب باشد. گرچه این روش بالنسبه موفقیت آمیز بوده ولی دستکاری زیاد قرنیه و برش قرنیه برای لیزیک یا برداشتن سطح قرنیه برای PRK و تغییرات قرنیه در واکنش به لیزر باعث شده که این روش محبوبیت زیادی نداشته باشد.
راهکار جدید ....... لیزر فمتوسکند

لیزر فمتوسکند ، پدیده ای شگفت آور است که چند سالی بیشتر از اختراع آن نگذشته است. این لیزر با طول موج 1053 نانومتر و زمان 700-500

 

 

فمتوسکند و حداکثر 6 میکروژول انرژی اثر می کند و لذا برش ها و تاثیرات حاصله بسیار ظریف و دقیق و ارتعاشات بین بافتی و ملکولی حاصله بسیار کم و عمدتا" گسیختگی بافتی می دهد. به دلیل این خصوصیات می توان از این لیزر برای تاثیر در داخل نسوج ، بویژه قرنیه استفاده نمود ، بدون آنکه نیاز به برداشتن سطح قرنیه یا ایجاد برش در آن باشد.

INTRACOR

لیزر فمتوسکند برای پیر چشمی

پدیده شگفت آور و جدید فمتوسکند برای پیرچشمی براساس ایجاد حلقه هائی بسیار ظریف و بدون برش در قسمت میانی قرنیه است. این حلقه های پنجگانه از مرکز بینائی نمی گذرند ولی تاثیراتی بر مرکز قرنیه گذاشته و قدرت آن را افزایش می دهند لذا دید نزدیک تقویت و وابستگی به عینک را بسیار کاهش می دهد.

 

نمايش 5 حلقه داخل قرنيه كه باعث مختصر افزايش قدرت در مركز آن ميشود.


نکته مهم در لیزر فمتوسکند این است که هیچ تاثیری بر سطح چشم ندارد. لیزر کاملا در داخل قرنیه عمل می کند و لذا برشی بر سطوح قرنیه نمی دهد و نیاز به پانسمان و یا لنز تماسی ندارد. این پروسه ابتدا توسط چکاندن قطره بیحسی آغاز می شود. سپس یک قطعه پلاستیکی به آرامی بر روی قرنیه قرار می گیرد. بیمار به نور مرکزی لیزر نگاه می کند و پس از 20 ثانیه کار به اتمام می رسد. در روز اول کمی احساس تاری و ترس از نور وجود دارد بدون آنکه هیچگونه دردی احساس گردد. روز بعد دید شفاف می شود و دید نزدیک افزایش قابل توجهی می یابد. ممکن است چند روزی پخش نور مختصر وجود داشته باشد ولی نهایتا" معمولا" همه نارضایتی ها از بین می رود. دید دور عموما" تاثیری نمی پذیرد.

 

 

بلافاصله پس از ليزر

 


يك هفته پس از ليزر

 

 

گزارش علمی

در سال 2007 یک مطالعه علمی در مورد اشخاصی که تحت لیزر فمتوسکند در دانشگاه کلمبیا قرار گرفتند آغاز شد.آنالیز شامل 282 بیمار بود که حداقل 6 ماه و حداکثر دو سال پیگیری شده بودند. هدف از مطالعه ارزیابی صحت ، پایداری و ایمنی روش لیزر فمتوسکند (اینتراکر) بوده است. پس از این مدت بررسی ها نشان داد که دید دور و میانه نه تنها کاهش نیافت بلکه مختصر افزایش نیز داشت. در بررسی دید نزدیک بیماران مشاهده شد که قبل از لیزر تنها 20% از بیماران بدون عینک میتوانستند حروف ریز معمولی روزنامه را بخوانند در حالیکه پس از لیزر بیش از 90% بیماران قادر به انجام اینکار بودند. همچنین 6 ماه پس از لیزر ، دید دور بیماران کاهش نیافته بود. هیچ بیماری بیش از یک خط از دید دور را از دست نداده بود و 80% بیماران دید دورشان افزایش یافته بود.

دکتر Ruiz که مبتکر این روش برای اصلاح پیرچشمی است ، مطالعه فوق را انجام داده و تا کنون 2000 چشم را تحت لیزر فمتوسکند برای پیرچشمی قرار داده است. در مطالعه دوم توسط دکتر Holzer از دانشگاه هایدلبرگ 25 بیمار با پیرچشمی که بین 66-48 سال سن داشتند . تحت درمان با اینتراکر لیزر قرار گرفتند. دید نزدیک بیماران قبل از لیزر فقط یک خط از تابلو دید نزدیک بود که 3 ماه پس از لیزر به 9 خط از تابلو دید نزدیک رسیده بود.

 


نمره چشم بیماران برای دور تغییر نکرده بود و پس از 3 ماه دید دور مثل قبل از لیزر بود. دکتر Holzer می گوید که اصلاح پیرچشمی با استفاده از لیزر اینتراکر نتایج خوب و قابل قبول ، خطر ناچیز عفونت ، و همراه با عدم تضعیف قرنیه و دستکاری سطوح چشم می باشد.

 


افرادی که قابل لیزر هستند:

کسانی که آستیگمات زیادی ندارند.
کسانی که سن بین 45 تا 60 سال دارند.
کسانی که دوربینی یا نزدیک بینی ندارند و دید دور بدون عینک خوبی دارند.
کسانی که شبکیه سالمی دارند.
کسانی که آب مروارید ندارند.
کسانی که سابقه جراحی قرنیه مثل پیوند قرنیه ، لیزیک ، لازک و PRK و RK نشده اند.
(توضیح می دهم که بعضی موارد فعلا انجام نمی شود و محققین در حال بررسی آن موارد هستند که پیرچشمی در آن موارد چگونه بایستی انجام گردد.)

مواردی که نبایستی تحت لیزر پیرچشمی با اینتراکر قرار گیرند:

بیماری های قرنیه شامل: قوز قرنیه و قرنیه های نامنظم ، لکه های قرنیه
خرابی لکه زرد شبکیه
آب سیاه پیشرفته
آستیگمات زیاد
آب مروارید پیشرونده
نازکی شدید قرنیه
دوربینی بیش از 5/1 نمره
نزدیک بینی
همانطور که توضیح دادیم نتایج اولیه در بیمارانی که قبلا لیزیک ، RK ، PRK و جراحی آب مروارید شده اند خوب بوده ولی هنوز محققین در این مورد اظهار نظر قطعی نکرده اند.

عوارض احتمالی

در صورتی که بیمار بدرستی انتخاب شود و دستگاه سالم و کالیبره و جراح نیز همکاری مناسبی داشته باشد ، علی القاعده عارضه مهمی رخ میدهد.

ممکن است در بعضی بیماران هاله بینی و ترس از نور بخصوص شب ها برای مدتی ادامه یابد و ندرتا" ممکن است این حالت در بعضی بیماران پایدار بماند.

قدرت پایداری قرنیه در مطالعات انجام شده اندکی کاهش می یابد ولی محققین معتقدند این مساله موجب عوارض دراز مدت نخواهد شد و عوارضی همچون آستیگمات نامنظم و قوز قرنیه (که بطور خیلی نادر در لیزیک رخ میدهد) ، در این بیماران ایجاد نخواهد شد.

برای انجام آن چه باید کرد؟

ابتدا یک معاینه کامل شامل موارد ذیل انجام می گردد:

معاینه عمومی چشم از لحاظ شفافیت قرنیه و عدسی چشم
کنترل فشار چشم
اندازه گیری دید دور و نزدیک
بررسی عیب انکساری چشم
بررسی قدرت تطابق چشم
مشاهده شبکیه ، لکه زرد و محیط شبکیه و عصب بینائی

 

پس از این مرحله چنانچه بیمار ، وضعیت مناسب و قابل قبولی برای انجام لیزر اینتراکر داشته باشد ، تحت تست های عکسبرداری و سطح نگاری قرنیه قرار خواهد گرفت و در صورت مناسب بودن ، کاندید لیزر میشود.

لیزر فمتوسکند اینتراکر چگونه انجام میشود؟

هیچ نیازی به ناشتا بودن یا قطع داروهای احتمالی خوراکی یا قطره های چشمی نمی باشد.
لیزر با ریختن قطره های چشمی نمی باشد.
پس از دراز کشیدن بیمار روی تخت ، مرکز قرنیه به وسیله جراح مشخص می شود و با یک وسیله ساده پلک ها بازنگهداشته شده و اطلاعات لازم برای همکاری در زیر دستگاه به بیمار داده میشود.
یک ابزار مکش کم فشار روی قرنیه گذاشته تا چشم حرکت زیادی نکند.
از بیمار درخواست میشود که به نقطه نورانی در زیر میکروسکوپ نگاه کند.
پس از تنظیم دستگاه ، پدال توسط جراح فشرده میشود و ظرف 20 ثانیه لیزر انجام میگردد.
پس از لیرز ممکن است چند روزی قطره چشمی به بیمار تجویز گردد.
توضیح : این نوع درمان پیرچشمی را می توان برای یک چشم و یا دو چشم (همزمان) انجام داد.

پس از لیزر:

برای بیمار به مدت چند روز قطره های چشمی تجویز میشود و سپس هیچ داروئی برای این روش لیزری نیاز نخواهد بود.
چنانچه بیمار قبلا قطره های چشمی مصرف می کرده ، میتواند بلافاصله پس از لیزر داروها را ادامه دهد.
داروهای عمومی خوراکی بیمار از هر قبیل که باشد می تواند ادامه یابد.
شستشو و استحمام بطور کلی بلامانع است.
ورزش و فعالیت های بدنی و فکری مختلف بلامانع است.
معمولا بمدت 48-24 ساعت ، نورگریزی و ناراحتی های بینائی برای بیمار ایجاد می گردد و سپس 90% ناراحتی ها و شکایات از بین میرود.
ظاهر بیمار با عمل مذکور هیچ تغییری نخواهد یافت.
پرسش ....... پاسخ

v     من 35 سال دارم ، آیا می توانم به عنوان پیشگیری از پیر چشمی ، لیزر فمتوسکند انجام دهم؟

پاسخ: خیر! تا کنون برای پیشگیری روش مناسبی ابداع نشده است.

v     من نزدیک بین هستم و عینک دور می زنم که نمره آن یک است. پنجاه سال دارم ، وقتی عینک را بر می دارم می توانم روزنامه بخوانم. آیا لیزر پیرچشمی برای من مفید است؟

پاسخ: خیر ، این عمل برای افراد نزدیک بین توصیه نشده است.

v     برادر من که 48 سال دارد هم برای دور و هم برای نزدیک عینک می زند. آیا لیزر پیرچشمی برای او مفید است؟

پاسخ: پاسخ به این سوال مشکل است. بعضی از افرادی که ذکر کردید با لیزر پیرچشمی ، هم دید دور بهتری پیدا می کنند و هم دید نزدیک ، لذا شخص بایستی حتما ویزیت شود و توسط پزشک مربوطه اظهار نظر انجام شود.

v     من در جوانی برای درمان نزدیک بینی PK کرده ام حالا دید نزدیک من خراب شده ، شوهرم هم در سن 35 سالگی لیزیک کرده ، دور را خیلی خوب می بیند ولی دید نزدیک او که 45 سالش است خراب شده چه کاری برای ما می شود کرد؟

پاشخ: قطعا لیزر برای هر دو نفر شما مفید است ، اما فعلا دستورالعمل مخصوص این موارد تعیین نشده است و افرادی مانند شما باید مدتی صبر کنند تا دستورالعمل های مربوطه تعیین شود و نرم افزار دستگاه لیزر هم برای موارد خاص مثل شما طراحی و قابل اجرا شود.

v     پدر من جراحی آب مروارید انجام داده ، دید دور او خوب است ولی برای نزدیک عینک می زند. آیا لیزر پیر چشمی برای وی ممکن است؟

پاسخ: مثل سوال قبلی در این مورد هنوز دستور العمل و نرم افزار ویژه آن طراحی نشده است. پس باید صبر کنید.

v     من آب مروارید دارم و منتظر هستم تا وقت عمل آن برسد. در ضمن عینک پیرچشمی هم می زنم ، چه کنم ؟ آیا در حال حاضر لیزر پیرچشمی انجام دهم یا پس از عمل آب مروارید لیزر کنم ، یا راه حل دیگری هست؟

پاسخ: سه کار برای شما امکان پذیر است. راه اول انجام لیزر پیرچشمی و سپس جراحی آب مروارید ، راه دوم ابتدا عمل جراحی آب مروارید سپس لیزر پیرچشمی است که هر دو این حالتها مثل دو مورد بالا نرم افزار آن هنوز آماده نشده است. راه سوم جراحی آب مروارید با کارگذاری لنز داخل چشمی چند کانونی و یا تطابقی است که شفافیت دید با لنزهای چند کانونی تا حدودی رضایتبخش بوده و با لنزهای تطابقی هم کارآیی کافی را ندارد.

v     خواهر من آب سیاه (گلوکوم) دارد و برای کاهش فشار چشم دارو مصرف می کند ، آیا می تواند برای پیرچشمی از لیزر استفاده کند؟

پاسخ: اگر چشم نسبتا سالم و فشار چشم هم کنترل شده است قاعدتا نبایستی در استفاده از لیزر فمتوسکند برای پیرچشمی مشکلی داشته باشد.

v     من 60 سال دارم و لکه زرد چشم من خراب شده ، دوبار هم تزریق کرده ام. آیا لیزر پیرچشمی مفید است؟

پاسخ: خیر! لیزر فوق وقتی فایده دارد که دید دور بیمار خوب و لکه زرد مرکزی بینایی سالم باشد. درغیراینصورت پول و وقت خود را تلف کرده اید.

v     با توضیحاتی که داده شد فکر می کنم مورد خوبی برای انجام لیزر فمتوسکند باشم. آیا شما تضمین می دهید که عینک نزدیک را کنار بگذارم و دیگر برای مطالعه و کارهای نزدیک از عینک استفاده نکنم؟

پاسخ: در پاسخ شما چند نکته را باید ذکر کنم. اولا تضمین در طبابت معنی ندارد ، زیرا اثرات درمانی داروها و لیزر و ... در افراد مختلف متفاوت می باشد. لکن نتایج و اثرات درمانی را می توان توضیح داد. ثانیا در لیزر پیرچشمی نتایجی که تا کنون بدست آمده و در مقالات متعدد گزارش شده حدود 95% موارد موثر است و در 5% افراد اثری برای دید نزدیک نداشته است. ولی نابینایی و کاهش زیاد بینایی تا کنون گزارش نشده – عفونت گزارش نشده – آب مروارید و آب سیاه و شب کوری هم وجود ندارد. در ضمن در بعضی افراد دید نزدیک خیلی بهتر شده ، اما در بعضی شرایط ممکن است اشخاص نیاز به عینک نزدیک با نمره کمتر پیدا کنند. در مورد طولانی بودن اثر لیزر بعضی افراد فکر می کنند که دید نزدیک تا یکی دو سال خوب می شود و بعد دوباره برگشت می کند. خیر! گزارشاتی که تا کنون منتشر شده نشان می دهد که عود پیرچشمی پس از لیزر وجود ندارد و اثرات آن تا دو سال هیچ کاهش قابل توجهی پیدا نکرده است. البته نوع کار نزدیک هم فرق می کند. بعضی اشخاص ممکن است کارهای نزدیک ویژه مثل ساعت سازی و ... را انجام دهند ، یا حروف بسیار ریز که از روزنامه هم ریزتر است مطالعه کنند. ممکن است این افراد برای اینگونه کارها نیاز به عینک پیدا کنند. پس ، از لیزر نباید انتظارات غیر واقعی و معجزه آسا داشته باشیم.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم اسفند ۱۳۹۰ساعت 14:4  توسط   | 

دانستنبهای سودمند راجب چشم

دانستنيهای سودمند درباره ی چشم

 


بر خلاف باور همگانی كار زياد به چشم آسيب نمي رساند و چشم هم مانند هر عضو ديگر بدن اگر كار نكند تنبل مي شود و كارايي خود را از دست مي دهد.

همچنين بايد دانست که استفاده از عينك نامناسب و كار كردن با چشم در نور ناكافي به اين عضو بدن و قسمتي از مغز كه با آن در ارتباط است سيب مي زند.

زاويه تابش نور هنگام كار كردن با چشم و انعكاس نور پس از برخورد با ميز، كاغذ و اشياء اطراف نقش بزرگي را ايفاء مي كند كه بايد آن را با جابه جايي درست كرد.

خيره شدن به تلويزيون و مانيتور كامپيوتر هم براي مدتهای دراز (در يك روز) ممکن است به چشم آسيب برساند و در اينصورت بهتر است هر از گاهی به چيزهای ديگر اطرافمان نگاه کنيم.


در همين زمينه:


- دانشمندان بلژيکی و کشف داروی نابينايی


- در زمستان هم عينک آفتابی بزنيد


- آب مرواريد، دلايل و مداوای آن


- سمعکهای جديد بر روی عينکهای پيشرفته


- سلامتی چشم و استفاده از کامپيوتر


- ماهی خ

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم اسفند ۱۳۹۰ساعت 14:2  توسط   |