چشم

در باره چشم ها و بیماری های چشمی

این افراد هرگز لیزیک انجام ندهند

این افراد هرگز لیزیک چشم انجام ندهند؟!

این افراد هرگز لیزیک چشم انجام ندهند؟!
متخصصان چشم توصیه می کنند ، این افراد هرگز نباید عمل چشم انجام دهند،اما چه کسانی؟


یک جراح و متخصص چشم گفت: عمل لیزیک بسیار ساده و سرپایی است و با استفاده از قطره بی‌حسی انجام و پس از آن جراحی با لیزر در حدود 5 دقیقه با طول مدت لیزر در هر چشم 5 تا 20 ثانیه انجام می‌شود.

دکتر محمد کریم اسماعیلی فوق تخصص پیوند قرنیه در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، اظهار داشت: عمل اصلاح لیزر بر روی تمامی افراد بالای 18 سال که طی 6 ماه شماره عینک آنها ثابت مانده باشد، در افراد با نزدیک بینی 1 تا 10 دیوپتر یا آستیگماتیسم کمتر از4 دیوپتر و همچنین افرادی که دوربینی 1 تا 6 دیوپتر دارند، قابل انجام است.

وی با اشاره به ممنوعیت عمل لیزیک در برخی افراد گفت: در صورت وجود بیماریهایی مانند قوز قرنیه، کدورت قرنیه، همچنین بیماریهایی مانند خشکی چشم، آب مروارید، آب سیاه، بیماریهای شبکیه و یا در افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده و بیماریهای رماتیسمی، زنان باردار و شیرده انجام این عمل ممنوع است.

دکتر اسماعیلی تصریح کرد: افرادی که از لنز تماسی نرم استفاده می‌کنند، حداقل یک هفته قبل از انجام معاینات از لنز خود استفاده نکنند و برای کسانی هم که از لنز تماسی سخت استفاده می‌کنند، این زمان به مدت 3 هفته قبل از معاینه یا عمل لیزر افزایش پیدا می‌کند.

این جراح و متخصص چشم در تشریح چگونگی عمل لیزیک گفت: این عمل جراحی بسیار ساده و سرپایی بوده و با استفاده از قطره بی‌حسی انجام می‌شود و هیچگونه تزریقی انجام نمی‌گیرد. در هر چشم طول مدت جراحی حدود 5 دقیقه و طول مدت لیزر هم 5 تا 20 ثانیه است.

دکتر اسماعیلی نسبت به مواردی که بعد از عمل باید رعایت شود، هشدار داد و گفت: خارش و مالیدن چشم‌ها به خصوص در چند روز اول ممنوع است. پرهیز از شستشوی سر و صورت تا 24 ساعت، آرایش نكردن چشم‌ها تا یک هفته و اجتناب از شنا در استخر و دریا تا یک ماه ضروری است.

این متخصص و جراح چشم در مورد تماشای تلویزیون، مطالعه و کار با کامپیوتر در این افراد گفت: از هر زمانی که افراد بخواهند می‌توانند، این کارها را انجام دهند. فقط  در چند روز اول ممکن است بیماران دچار خستگی چشم شوند که ضرری برای چشم ندارد.

دکتر اسماعیلی در مورد عوارض عمل لیزیک گفت: اصلاح بیش از حد، دیدن هاله، ناراحتی در نگاه كردن به چراغ‌ در شب، وجود مشکل دید به هنگام رانندگی در شب و سختی مطالعه از عوارض بعد از عمل لیزیک هستند که در هفته‌های اول بعد از عمل وجود دارند و پس از گذشت چند هفته برطرف می‌شوند. از دیگر عوارض این عمل، عفونت قرنیه است که بسیار نادر بوده و ممکن است از هر 4000 نفر که تحت جراحی قرار می‌گیرند، یک نفر دچار عفونت قرنیه شود که اغلب با دارو بهبود می‌یابد.

این متخصص و جراح چشم در پایان خاطرنشان کرد: حدود دو درصد احتمال پیشرفت نزدیک بینی وجود دارد که این شرایط  پس از 3 تا 6 ماه می‌تواند، مقداری پیشرفت کرده و یا اصلاح نشود كه در این صورت می‌توان آن را مجدداً با لیزر اصلاح کرد.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۰ساعت 19:33  توسط   | 

لیزیک چیست

ليزيك چيست؟

 

انجام عمل جراحي قرنيه با ليزر اگزايمر جهت كاهش يا اصلاح عيوب انكساري چشم مي باشد.

 

چه تفاوتي بين ليزيك ، لازك وPRK  مي باشد؟

 

در جراحي ليزيك پس از برداشتن فلپ (ورقه نازكي) از قرنيه ليزر انجام مي شودو بعد از انجام ليزر ، فلپ قرنيه به جاي خود برگردانده مي شود.

 

در جراحي لازك ، اپي تليوم سطح قرنيه به كمك الكل برداشته مي شود و سپس از ليزر اگزايمر استفاده مي شودو مجددا فلپ اپي تليال سرجايش برگردانده شده و بعد از عمل از لنز تماسي پانسماني به مدت 3 تا 4 روز تا زمان ترميم مجدد اپيتليوم استفاده مي شود.

 

در جراحي PRK  : اپيتليوم سطح قرنيه به روش مكانيكي برداشته شده و پس از انجام ليزر اگزايمر از لنز پانسماني روي سطح قرنيه تا بهبودي اپيتليوم استفاده مي شود.

 

چه كساني مي توانند از جراحي ليزر اگزايمر استفاده كنند؟

 

افرادي كه حداقل 19 سال كامل داشته باشند، حداقل 5/1 سال شماره چشم آنها ثابت مانده باشد وديد آنها با عينك كامل باشد، بيماري چشمي  يا جسماني كه نتايج عمل را محدود نمايد نداشته باشند و تصوير برداري از قرنيه آنها معيارهاي  لازم براي عمل جراحي را داشته باشد. افرادي كه قرنيه نازك دارند يا مبتلا به قوز قرنيه مي باشند نيز كانديد جراحي ليزري نمي باشند .

 

در صورتيكه نتوانيم از جراحي با ليزراگزايمر استفاده كنيم چه انتخابهاي ديگري به جز استفاده از عينك خواهيم داشت؟

 

1- استفاده از لنزهاي تماسي سخت.

 

2- استفاده از لنزهاي داخل چشمي.

 

عوارض احتمالي جراحي ليزيك چيست؟

 

اگر چه عوارض در صورت انتخاب صحيح بيمار شايع نمي باشد اما از عدم اصلاح كامل ديد با يا بدون عينك تا عفونت شديد چشم و كم بينايي يا نابينايي نيز گزارش شده است. بنابراين رعايت مسائل بهداشتي فردي بعد از عمل و مراجعات به موقع به پزشك معالج و مصرف صحيح داروها كاملا الزامي بوده و عدم رعايت آن مي تواند عواقب جبران ناپذيري داشته باشند.

 

آيا احتمال بازگشت شماره چشم پس از عمل وجود دارد؟

 

احتمال بازگشت شماره چشم بستگي به عوامل متعددي مثل مدت ثابت بودن شماره چشم قبل از عمل، سن بيمار و ميزان عيب انكساري اصلاح شده و ميزان آستيگماتيسم قبل از عمل دارد.

 

چه نكاتي را بايد قبل و بعد از عمل جراحي رعايت كنيم؟

 

بهتر است چند روز قبل از عمل روزي سه بار با شامپو بچه رقيق شده در آب، لبه هاي پلك  و مژه ها را شستشو دهيم ، بعد از عمل طبق دستور پزشك سر موقع از قطره ها استفاده نماييم. اگر لنز تماسي از چشم خارج شده آن را دور انداخته در اولين فرصت به پزشك خود مراجعه نماييم. تا وقتي لنز تماسي داخل چشم مي باشد. ( 3 تا4 روز اول بعد از عمل) از شستن صورت و استحمام ( برخورد آب به چشم ) پرهيز نماييم . استفاده از مواد آرايشي چند روز قبل از عمل بايد متوقف شود و حداقل دو هفته بعد از عمل نيز نبايد از آنها استفاده نمود. در صورت خشكي چشم اين محدوديت ممكن است تا چند ماه بعد از عمل ادامه يابد.

 

علائم عفونت بعد از عمل چيست؟

 

درد، ترس از نور، كاهش ديد در چشمي كه پس از عمل روبه بهبود بوده است ولي چند روز بعد سير بهبود آن متوقف شده و رو به وخامت گذاشته است را بايد جدي گرفت و در اولين فرصت به پزشك مراجعه نمود.

 

آيا مي توان پير چشمي راهم با جراحي ليزري درمان نمود؟

 

هنوز ليزري كه بتواند پير چشمي را هم درمان نمايد، استفاده عمومي پيدا نكرده است بنابراين بيماران نزديك بيني كه بالاي چهل سال دارند پس از عمل بايد جهت كارهاي نزديك و مطالعه از عينك استفاده كنند.

 

عوامل خطر ساز قبل از عمل چيست؟

 

بلفاريت يا التهاب لبه پلك ها – خشكي چشمها – نازكي قرنيه – آستيگماتيسم بالا و مايل، عدم اصلاح ديد با عينك، عدم ثبات نمره چشم در دوسال اخير، سن كمتر از 20 سال ، آلرژي فصلي، بيماريهاي زمينه اي چشمي يا جسماني مثل بيماري قند و بيماريهاي  روماتيسمي و مشاغل پرخطر مثل پرستاران و كادر درماني و افرادي كه در محيطهاي آلوده خدمت مي نمايند مثل آزمايشگاه و كارخانجات و داشتن شغل هاي  پرخطر مثل كشاورزي و جوشكاري و آهنگري، كار درمحيط هاي آلوده به مواد شيميايي و بخارات سمي.  

 

چرا چشم پزشكان خودشان كمتر جراحي ليزيك مي كنند و از عينك استفاده مي كنند؟

 

بسياري از چشم پزشكان در سن پير چشمي هستند و اگر عمل كنند براي اكثر كارها مثل معاينات بيماران با دستگاه، عمل جراحي با ميكروسكوپ و مطالعه مجلات و كتابها و نوشتن نسخه  براي بيماران بايد از عينك پير چشمي استفاده كنند لذا تمايل چنداني براي انجام عمل ندارند. گرچه تعدادي از چشم پزشكان نيز هستند كه با اطلاع كامل از عوارض جراحي ، عمل ليزيك كرده اند و بسيار راضي مي باشند.

 

آيا بيماراني كه باردار بوده يا شيردهي دارند، مي توانند عمل كنند؟

 

خير ، به علت افزايش هورمونهاي استروئيدي در زمان بارداري و شيردهي احتمال بازگشت شماره چشم پس از عمل بيشتر از افراد عادي بوده و بهتر است اين بيماران چند ماه پس از بازگشت به وضعيت عادي عمل كنند.

 

مصرف لنز تماسي از چه مدت قبل از عمل بايد قطع شود؟

 

لنزهاي تماسي نرم دو هفته، لنزهاي تماسي RGP  سه هفته و لنزهاي سخت PMMA ، 4 هفته قبل از عمل بايد كنار گذاشته شود.

 

آيا دستگاههاي ليزر مختلف در نتيجه جراحي ليزيك موثرند؟

 

بلي، دستگاههاي  پيشرفته تر( مثل دستگاه موجود در بيمارستان فارابي) نتايج ديد بهتري به ارمغان مي آورند.

 

چه مدت طول مي كشد تا پس از عمل به ديد نهايي و مورد انتظار خود برسيم؟

 

معمولا ديد پس از عمل روز اول خيلي خوب است و در روزهاي بعد مقداري كاهش مي يابد ولي به تدريج با منظم شدن لايه هاي اپي تليوم قرنيه ديد روز به روز شفاف تر مي گردد و از 2 هفته تا سه ماه پس از عمل به حد مورد انتظار مي رسد بديهي است استفاده به موقع از قطره هاي تجويز شده در تسريع بهبود ديد و تثبيت آن نقش بسزايي ايفاء مي نمايد. اين مسائل به خصوص در مورد عمل لازك و PRK  بيشتر صدق مي كند. البته ديد نزديك ممكن است تا يك ماه پس از عمل تار باشد كه به تدريج بهبود مي يابد. افراديكه قبل از عمل سن بالاي 40 سال داشته اند، پس از عمل بايد از عينك مطالعه استفاده كنند.

 

چه مدت پس از عمل بايد از عينك آفتابي استفاده كنيم؟

 

امروزه توصيه مي شود به خاطر اثرات اشعه ماوراء بنفش روي استروماي قرنيه كه در حال شكل گيري مجدد مي باشد، حداقل تا 6 ماه از مواجهه با نور مستقيم خورشيد و منابع ديگر اشعه ماوراءبنفش به خصوص  در فصول گرم خود داري نموده ولي استفاده از عينك آفتابي در محيطهاي سر بسته مثل منزل ومحيط كار لازم نيست.

 

چند روز پس از عمل مي توانيم با مانيتور و كامپيوتر كار كنيم؟

 

استفاده از مانيتور به خصوص نوع LCD   يك هفته پس از عمل مانعي ندارد ولي بهتر است تا زماني كه چشم كاملا آرام نشده از انجام كارهاي طولاني مدت و ظريف چشمي پرهيز نماييم.

 

آيا مي توانيم پس از عمل ورزشهاي سنگين مثل بدنسازي انجام دهيم؟

 

كليه ورزشها به شرطي كه به چشم ضربه اي وارد نشود پس از عمل منعي ندارد، ولي در مورد شنا بهتر است 2 ماه صبر كرد.

 

آيا زايمان طبيعي يا سزارين بعد از عمل جراحي با ليزر اگزايمر مشكل خاصي ايجاد مينمايد؟

 

خير، جراحي ليزري ارتباطي با زايمان طبيعي يا سزارين ندارد.

 

آيا احتمال پارگي پرده چشم متعاقب عمل ليزيك وجود دارد؟

 

افراد نزديك بين معمولا پرده چشم(شبكيه) نازكتر از افراد عادي دارند كه ممكن است خود به خود و يا با ضربه كوچكي دچار پارگي شود و ربطي به عمل ندارد.از علائم شروع پارگي پرده چشم رؤيت جرقه هاي نوراني به خصوص شبها و در محيط  تاريك مي باشد و پس از آن يك طرف از ميدان بينايي تاريك مي گردد. در صورت بروز چنين علائمي سريعا بايد به اورژانس چشم مراجعه شود و پس از ريختن قطره در اورژانس محيط شبكيه چك شود و با متخصص شبكيه مشورت گردد. لازم است قبل از عمل نيز اين افراد معاينه كامل شوند و در صورت وجود سوراخ شبكيه ، دو ماه قبل از جراحي ليزيك تحت ليزر شبكيه قرار گيرند. دراين موارد جراحي لازك يا PRK  ريسك كمتري نسبت به جراحي ليزيك دارد. اين افراد تا آخر عمر چه عمل شوند و چه عمل نشوند بايد سالانه و به هنگام نياز تحت نظر متخصصين شبكيه باشند.

 

در صورت بازگشت بخشي از شماره چشم آيا مي توان درباره جراحي نمود؟

 

بلي، در صورتي كه قرنيه ضخامت كافي بعد از عمل  داشته باشد مي توان  مجددا جراحي نمود ولي بايد دانست كه معمولا ريسك عمل مجدد بيشتر از عمل اوليه است و بايد پس از تصويربرداري از قرنيه مورد بررسي قرار گيرد.

 

تا چه مدت بايد از قطره هاي چشمي پس از عمل استفاده كنيم؟

 

به طور متوسط حداقل 3 ماه پس از عمل نياز به استفاده از قطره چشمي اشك مصنوعي وجود دارد. قطره بتامتازون معمولا 2 هفته اول هر 6 ساعت و بعد از دو هفته (بسته به شرايط چشم و پاسخ قرنيه به ليزر)  به تدريج كم شده و يا با قطره فلورمتدلون جايگزين مي گردد. قطره ديكلوپتين نيز معمولا روز اول بعد از عمل قطع  مي شود.

 

چند روز پس از عمل نياز به مرخصي داريم؟

 

گر چه طول مدت درمان بستگي به عوامل مختلفي از جمله سرعت بهبود زخم دارد ولي به طور متوسط يك هفته استراحت پس از عمل توصيه مي گردد.

 

چه مدت پس از عمل مي توانيم جهت اصلاح گواهينامه رانندگي آزمون بينايي سنجي دهيم؟

 

بسته به سرعت بهبود ديد بعد از عمل اين مدت از يك تا سه ماه پس  از عمل متفاوت است.


 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم بهمن ۱۳۹۰ساعت 19:32  توسط   | 

عوارض فشار خون بر چشم

عوارض فشارخون بر چشم

 • آیا مبتلا به فشارخون هستید؟ آیا می دانید که بالا بودن فشارخون علاوه بر عوارضی که در قلب، کلیه، مغز و سایر اندام ها ایجاد می کند می تواند روی چشمان شما نیز تأثیر بگذارد؟
 • بیماری فشارخون که بصورت فشار دیاستولی بالای ۹۰ و یا فشار سیستولی بالای ۱۴۰ میلی متر جیوه تعریف می شود باعث تغییرات گسترده و پیچیده ای در عروق بدن می شود. از آنجا که شبکیه تنها عضوی از بدن است که عروق آن بصورت مستقیم قابل مشاهده می باشد ممکن است قبل از آنکه عوارض فشارخون در سایر اعضای بدن پدیدار شود بتوان عوارض فشارخون را در رگ های شبکیه تشخیص داد. بنابراین اگر چشم پزشک فقط با معاینه چشم به شما گفت که احتمالاً مبتلا به فشارخون هستید تعجب نکنید.
 • فشارخون، بالا بخصوص بصورت مزمن باعث تنگ شدن تدریجی سرخرگ های شبکیه می شود که در مراحل اولیه ممکن است چندان قابل تشخیص نباشد، اما به تدریج با پیشرفت بیماری، تنگی سرخرگ ها شدیدتر می شود. (این تنگی شریان ها، در معاینه، با باریک شدن شدید شریان ها در مقایسه با وریدهای شبکیه مشخص می شود). در موارد پیشرفته تر علاوه بر تنگ شدن منتشر شریان ها ممکن است دیواره شریان در برخی نقاط بصورت موضعی دچار اسپاسیم شود و ظاهر نامنظمی پیدا کند. در مراحل بعدی خونریزی های کوچک در شبکیه اتفاق می افتد به علاوه ممکن است موادی از داخل عروق به داخل شبکیه نشست کند و بصورت لکه های سفید روی شبکیه دیده شود. در مواردی که فشارخون شدیداً بالا باشد ممکن است علاوه بر عوارض فوق ورم سر عصب بینایی اتفاق بیافتد. (فشارخون در این حد بسیار خطرناک است و ممکن است منجر به سکته قلبی یا مغزی شود بنابراین فرد مبتلا باید به سرعت در بیمارستان بستری گردد.) البته لازم به ذکر است که این عوارض فشارخون هیچکدام تغییر محسوسی در بینایی فرد ایجاد نمی کنند به علاوه در صورت درمان مناسب فشارخون، این تغییرات به تدریج به حالت معمول بر می گردند و شبکیه ظاهر عادی پیدا می کند.
 • علاوه بر تغییرات فوق الذکر که معمولاً باعث کاهش دید نمی شوند، فشارخون می تواند زمینه ساز بروز انسداد شریان یا ورید مرکزی شبکیه (یا شاخه های آن ها) شود که در این حالت باعث افت دید دائمی می شود.
 • گرچه مهمترین تغییرات ناشی از فشارخون در شبکیه اتفاق می افتد، اما سایر قسمت های چشم نیز از این عوارض در امان نیستند مثلاً افزایش ناگهانی فشارخون بویژه در افراد جوان می تواند باعث تغییراتی در عروق و رنگدانه های مشیمیه شود که البته تأثیر خاصی روی بینایی فرد ندارد به علاوه افزایش حاد فشارخون گاهی باعث پاره شده رگ های ظریف ملتحمه و ایجاد خونریزی زیر ملتحمه می شود این خونریزی معمولاً ظرف ۳-۲ هفته خودبخود جذب می شود و نیاز به درمان خاصی ندارد.
 • یک نکته بسیار مهم آن است که در افراد مبتلا به دیابت وجود فشارخون بالا می تواند باعث تشدید عوارض دیابت در شبکیه (رتینوپاتی دیابتی) شود. بنابراین کنترل فشارخون در افراد دیابتی اهمیتی دو چندان می یابد.
 • درمان
 • درمان اصلی مبتلایان به عوارض چشمی فشارخون، درمان خود بیماری فشارخون است. معمولاً در صورت درمان مناسب تغییرات شبکیه پس از مدتی برطرف می گردند و درصورتیکه معاینه چشم پس از ۳-۲ ماه تکرار شود شبکیه ظاهر طبیعی خواهد داشت. معاینه شبکیه وسیله خوبی برای ارزیابی کنترل مناسب فشارخون می باشد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 20:55  توسط   | 

بهداشت

بهداشت پلک

سطح چشم مهمترین قسمت بدن در تماس با جهان خارج می باشد زیرا عملکرد و ساختار طبیعی چشم باعث تنظیم کل بدن در محافظت از محیط خارج می گردد. پلک و مژه ها جلوی ذرات خارجی کوچک را گرفته و مانع ورود آنها به چشم می شوند. مژه ها مانند یک صافی و یا یک توری عمل کرده تا حدی جلوی ذرات خارجی را می گیرند و باعث پلک زدن رفلکسی می شوند. خود پلک زدن باعث تقویت پمپ اشکی می گردد تا اشک با شستشوی اجسام خارجی آنها را از چشم خارج کند.

انسان بیشترین نسبت عرض شکاف پلکی نسبت به کل بدن را در میان مهره داران دارد. پوست پلک نازکترین پوست بدن می باشد و مژه ها تنها موهای پلک هستند که در پلک بالا ۲ برابر پلک پایین می باشند. مژه ها هر ۵-۳ ماه یک بار جایگزین می شوند. اگر یک مژه را بکشید ۲ ماه طول می کشد تا در بیاید و اگر با قیچی کوتاه کنید بعد از ۲ هفته بلند می شود.

لبه پلک در قسمت جلو شامل مژه ها و در قسمت عقب شامل غدد روغنی خاصی می باشد که ترشحات این غدد در ساختار اشک بسیار مهم است. عدم عملکرد درست این غدد و غدد دیگر عرق و چربی کنار مژه ها باعث علائمی مثل خشکی چشم،خارش و سوزش و احساس جسم خارجی می گردد. آنچه تحت عنوان بهداشت پلک مطرح می شود در واقع کمک به عملکرد صحیح این غدد پلکی می باشد.

برای بهداشت پلک می توان کارهای زیر را انجام داد:
 • یک دستمال صورت را در آب گرم فرو برده آب اضافی آنرا بگیرید، برای ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پلکها قرار دهید و به آهستگی فشار دهید تا پوست پلک نرم شده و پوسته پوسته های چسبیده به پلک آزاد شود.
 • پلکها را ماساژ دهید و به آرامی با حرکت چرخشی انگشت کوچک دستتان را روی پلکها حرکت دهید تا ترشحات اضافی از غدد پلکیتان خارج شود .
 • پلکهایتان را با گوش پاک کن، پاک کنید. بهتر است گوش پاک کن را با شامپو بچه رقیق شده (حدود ۱۵ قطره شامپو بچه در نصف فنجان آب گرم) خیس کرده، آب اضافی آنرا گرفته و بعد پلکهایتان را بشوئید.
 • پس از آن با پارچه اثرات شامپو را پاک کنید. اگر علامتدار هستید (مثلاً روی لبه پلکتان شوره و پوسته دارد یا مرتباً احساس سوزش و خارش چشم دارید باید این کار را روزی ۴ بار به مدت ۵ دقیقه انجام دهید تا علامت ها از بین برود. سپس روزی یک بار به مدت طولانی هر روز این کار را تکرار کنید.
  در موارد خاص (مثلاً وقتی لبه پلک ها عفونت و التهاب شدید دارد) لازم است پماد آنتی بیوتیک مصرف شود ولی بطور معمول لازم نیست. در زمان از این روش شستشوی پلک بهتر است از مواد آرایشی چشمی استفاده نشود
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 20:53  توسط   | 

قطره چشمی

قطره هاي چشمي مي توانند در درمان بيماريها يا رفع ناراحتيهاي چشمي بسيار مفيد باشند. اما مهم است كه بياد داشته باشيد كه تمامي داروها مي توانند عوارض جانبي داشته باشند. داروها بيماريها را درمان مي كنند اما مي توانند گاهي اوقات مشكل ايجاد كنند.

بسياري از بيماريهاي چشمي را مي توان با قطره ها درمان كرد. اغلب اثر داروها در چشم باقي مي ماند و فقط مقدار كمي از آن به ساير نقاط بدن ميرسد بنابراين خطر كمي نسبت به داروهاي خوراكي در ايجاد عوارض جانبي دارند.

بعضي از عوارض قطره هاي چشمي موضعي هستند بدين معني كه روي چشم اثر مي كنند ولي در تمامي بدن اثري ندارند. اما مانند هرگونه داروي ديگري قطره هاي چشمي مي توانند سلامتي شما از جمله سلامتي چشمانتان را به خطر بياندازند.

داروها را صحيح استفاده كنيد:وقتيكه پزشك شما دارويي را برايتان تجويز مي كنند بايد نکات مهم زير را درنظر داشته باشيد:

مطمئن شويد كه اسم دارو را مي دانيد. داروها همواره يك اسم ژنريك و يك اسم تجارتي دارند. اسم ژنريك را مي توان با حروف ريز زير نام دارو پيدا كرد.
مطمئن شويد كه ميزان دفعات مورد نياز استفاده از دارو را مي دانيد.
بروشور دارو كه حاوي جزئيات درباره عوارض جانبي و تذكرات لازم مي باشد را بخوانيد. چنانچه سئوالي داشتيد، با چشم پزشكتان تماس بگيريد.
چنانچه در هنگام استفاده از دارو ناراحتي برايتان ايجاد شد بلافاصله با چشم پزشكتان تماس بگيريد.
گاهي اوقات چشم پزشك مي تواند داروي ديگري را تجويز كند يا از روش ديگري براي درمان استفاده كند. اما گاهي اهميت قطره هاي چشمي بحدي است كه ممكن است شما مجبور باشيد بعضي از عوارض جانبي را در ضمن درمان تحمل كنيد.

حساسيت ها
بياد داشته باشيد که هر گونه حساسيت دارويي را بايد به پزشک/چشم پزشک معالجتان اطلاع دهيد. هر دارويي ميتواند باعث ايجاد حساسيت شود حتي قطره هاي ساده كه احتياج به نسخه ندارند چون بهر حال حاوي مواد شيميايي هستند. گاهي اوقات داروهائي هستند كه ممكن است در گذشته براي شما مشكل آفرين بوده اند. مهم است كه هر گونه واكنش حساسيتي را که در گذشته داشته ايد به پزشك بگوئيد. واكنشهاي حساسيتي نسبت به قطرههاي چشمي معمولا باعث ايجاد خارش ،تورم وايجاد دانه هاي قرمز در اطراف چشم مي شوند. در صورت مشاهده هر يک از اين عوارض متعاقب مصرف قطره هاي چشمي حتماً با چشم پزشک خود تماس بگيريد.

قطره هاي چشمي مورد استفاده در معاينه چشمي

قطره هاي گشاد كننده : چشم پزشك از قطره هاي چشمي براي گشاد كردن مردمک چشم شما استفاده مي كند كه بدينوسيله مي تواند داخل چشم شما را ببيند. چون بعد از معاينه بدليل استفاده از دارو توسط پزشك رانندگي ممكن است مشكل باشد بهتر است شما ترتيبي براي رسيدن به خانه بعد از معاينه فراهم كرده باشيد .

قطره هاي بي حس كننده: بي حس كننده ها داروهاي از بين برنده درد مي باشند كه چشم هاي شما را در عرض چند ثانيه بي حس مي كند. اين قطره ها بايستي در مطب پزشك استفاده شود و هرگز در خانه بكار نرود. استفاده مكرر از آنها ميتواند به سطح چشم شما صدمات جدي بزند.

قطره هاي چشمي بدون نسخه
شما مي توانيد بعضي از قطره هاي چشمي را بدون نسخه خريداري كنيد اما به ياد داشته باشيد كه حتي اين قطره ها هم حاوي مواد دارويي هستند. قطره ها بايستي بر اساس تجويز پزشكتان و توصيه بروشور دارو استفاده شوند هر گونه علامتي كه قطره ها ايجاد كنند ممكن است واكنش حساسيتي باشد حتي قطره هايي بدون نسخه.

قطره اشك مصنوعي محلولي است براي مرطوب كردن چشمهاي خشك. شما ميتوانيد آن را به ميزاني كه نياز داريد استفاده كنيد. قطره هاي بدون ماده نگهدارنده براي افراد بدون حساسيت وجود دارند. قطره هاي ضد پرخوني وقرمزي حاوي داروهايي هستند كه چشمها را با منقبض كردن عروق سفيد ميكنند. اگرچه اين داروها باعث بهبود سلامتي چشم نمي شوند اما اين قطره ها از قرمزي چشمها كم مي كنند. معمولا اگر زياد استفاده نشوند بي ضرر هستند. چنانچه شما از اين داروها مكررا" استفاده كنيد ممكن است چشمهاي شما قرمزتر شده و با قطع دارو تحريك و قرمزي ايجاد كنند.

داروهاي نيازمند نسخه
قطره هاي استروئيد (كورتون): اين داروها بسيار قوي هستند و بايستي فقط با نظر پزشك مصرف شوند. استفاده از آن براي مشكلات چشمي بدون نظر پزشك مي تواند خطرناك باشد. وقتيكه استروئيدها استفاده ميشوند توانايي چشم براي مقابله با عفونتها و ترميم صدمات كاهش مي يابد. استفاده طولاني مدت از اين قطره ها ميتواند منجر به ايجاد آب سياه يا آب مرواريد و باعث از دست دادن ديد شما شود. عليرغم اين خطرات فوائد استفاده از استروئيد ها در درمان بعضي بيماريها مهم مي باشد كه بايستي بهرحال تجويز شوند. اسامي ژنريك استروئيدهاي شايع عبارتند از:

پرونيزولون
دگزامتازون
بتامتازون
هيدروكورتيزون
فلوئورومتولون
مدريزون
قطره هاي درمان عفونت: چشم پزشكتان درصورتيكه شما عفونتي داشته باشيد كه بتوان با داروهاي خاص درمان كرد ممكن است اين داروها را تجويز كند. قرمزي چشم لزوماً به معناي وجود عفونت نيست. داروي خاصي وجود ندارد كه بر روي تمامي عفونتها موثر باشد. بعضي عفونتها را نمي توان با هيچكدام از داروهاي فعلي درمان كرد. شما بايستي در عرض چند روز بهبودي قابل توجهي بدست آوريد. در صورتيكه در حين استفاده قطره وضعيت چشم شما بدتر شد با چشم پزشك تماس بگيريد.

قطره هاي درمان گلوكوم (آب سياه): آب سياه بيماري عصب چشمي و اغلب ناشي از افزايش فشار داخل چشم است. از آنجا آب سياه مي تواند منجر به كاهش ديد شود قطره هاي چشمي براي كاهش فشار چشم مورد استفاده قرار مي گيرند.

بعضي از داروهاي گلوكوم مانع ايجاد مايع بيش از حد داخل چشم مي شوند. ساير داروها خروج مايع را در چشم بيشتر مي كنند. شما قطره هاي ضد آب سياه را در چشم مي ريزيد اما اين داروها روي بقيه نقاط بدن شما هم اثر مي كنند. چون اين داروها مانع از دست دادن ديد شما مي شوند شما ممكن است مجبور باشيد اين عوارض جانبي را تحمل كنيد.

مراقب عوارض جانبي باشيد
داروهاي مختلف ضد آب سياه اثرات جانبي متفاوتي دارند.

تنگ كننده هاي مردمك: آنها ممكن است باعث تاري ديد، سردرد و حتي پارگي پرده شبكيه شوند. اگرچه پارگي پرده شبكيه نادر است ولي چنانچه شما نقاط سياه متحرک يا جرقه هاي نوراني ديديد فورا" با چشم پزشك تماس بگيريد.

بلوک كننده هاي بتا: ممكن است باعث مشكلات تنفسی در كسانيكه آسم يا تنگي نفس دارند شوند. از عوارض ديگر اين داروها كاهش يا نامنظمي ضربان قلب و افسردگي است. لازم است اگر آسم يا تنگي نفس داريد پزشكتان را قبلا" مطلع نماييد.

اپي نفرين: ممكن است باعث افزايش يا نامنظمي ضربان قلب و يا افزايش فشارخون شوند.

چنانچه شما هر كدام از اين اثرات جانبي را تجربه كرديد به چشم پزشك مراجعه كنيد. همچنين در صورتيكه از قطره هاي ضد آب سياه استفاده مي كنيد در مراجعه به ديگر پزشكها هم مدت مصرف را يادآوري كنيد.

چگونه قطره ها را در چشم بريزيد
در ابتدا ممكن است ريختن قطره ها در چشم مشكل بنظر برسد اما با تمرين آسانتر مي شود.

سر خود را به عقب خم كنيد.
پلك تحتاني خود را بكشيد تا يك فضا ايجاد شود. (مطابق شکل هاي زير)الف) پلک تحتاني را با انگشت اشاره پايين بکشيد.


ب) پوست پلک تحتاني را با انگشت هاي اشاره و شست به پايين بکشيد.قطره را بداخل اين فضا بیندازيد بدون اينکه نوک قطره چکان با چشم يا پلک شما تماس يابد. (به منظور جلوگيري از آلودگي شده ظرف قطره)
چشمان خود را ببنديد (پلك نزنيد) و نقطه اي كه پلك به بيني وصل مي شود را فشار دهيد و اين عمل را براي 2 تا 3 دقيقه ادامه دهيد. (مطابق شکل هاي زير)قبل از بازكردن چشمها قطره جذب نشده و اشك را از پلكهاي بسته با دستمال کاغذي تميز پاك كنيد. سپس چشم هايتان را باز كنيد.
چنانچه بايستي بيش از يك نوع قطره را در يك زمان استفاده كنيد. قبل از استفاده از قطره دوم 3 تا 5 دقيقه صبر كنيد.
 
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 20:50  توسط   | 

خشکی چشم

عوامل تاثير گذار روي خشكي چشم كدامند ؟
شايعترين اين عوامل عبارتند از :
1- كاهش توليد اشك با افزايش سن
2- كاهش تعداد دفعات پلك زدن
3- بيماري هاي داخلي و يا خود ايمني ،  بيماري هاي تيروئيد و بیماری های روماتیسمی
4- بيماري هاي پوست
5- تغييرات هورموني مثل يائسگي
6- اختلالات سيستم عصبي مثل سكته مغزي
7- مصرف داروهاي خاص مثل داروي جلوگيري از بارداري ، داروي خواب آور ، بتابلاكرها ( مانند داروهاي كاهنده فشار خون )
8- سوء تغذيه
9- اثرات محيطي مثل خشكي هوا در اطاق هايي با سيستم تهويه مركزي يا كولر
10- آلودگي محيط مثل گرد و غبار
11- كار كردن طولانی با كامپيوتر

علايم خشكي چشم

خشكي چشم از عدم رطوبت كافي سطح چشم ناشي مي شود كه در نتيجه قرنيه و ملتحمه به طور كافي با مايع اشك پوشيده نمي شوند و اين مساله منجر به خشك شدن ان ها مي گردد .
همگي ما با اشك هنگامي كه گريه مي كنيم و يا يك جسم خارجي چشمان ما را تحريك مي كند آشنا هستيم اما توليد اشك ، مفهومي فراتر از گريه كردن مي دهد و آن يك سيستم پيچيده است كه وظايفي را بر عهده دارد و منجر به شفاف ديدن ما مي گردد .

علايمي كه از روي آن متوجه وجود خشكي چشمان خود مي شويد كدامند ؟
- احساس خشكي در چشم
- احساس وجود شن ريزه در چشم
-  احساس سوزش در چشم
- افزايش حساسيت به نور
- احساس چسبيدن پلك ها به كره چشم هنگام پلك زدن
- حتي افزايش توليد اشك ( اشك ريزش )
- کاهش و یا متغیر بودن بینایی

چگونه خشكي چشم درمان مي شود ؟


حذف و یا درمان علت خشکی چشم می تواند به درمان این عارضه نیز کمک کند ولی همیشه تشخیص و یا درمان علت اصلی خشکی چشم ، امکان پذیر نبوده و یا مشکل می باشد لذا در چنین مواردی تنها می توان درمان را متوجه علائم خشکی چشم نمود . به هر حال در هر دو مورد داروهای جایگزینی اشک که اصطلاحا به آن ها اشک مصنوعی گفته می شود برای درمان این عارضه به کار می روند بنابراین با مصرف قطره اشک از خشکی قرنيه و ملتحمه جلوگيري می شود و شكايات بيمار برطرف می گردد .
انواع مختلفي از جايگزين هاي اشك وجود دارند و چشم پزشك شما قادر است شما را جهت انتخاب بهترين اشك مصنوعي راهنمايي كند. آنها عمدتا شامل آب و يك ماده غليظ كننده هستند . اين ماده به منظور چسبيدن طولاني مدت اشك به سطح چشم و اينكه به سرعت از سطح چشم شسته نشود استفاده مي شود . جهت استفاده طولانی ، قطره های اشک مصنوعی که دارای مواد نگهدارنده نیستند مناسب   می باشند . قطره های فاقد مواد نگهدارنده معمولا به صورت قطره های کوچک یک بار مصرف استفاده می شوند . البته برای درمان خشکی چشم ، راه هایی نظیر عمل جراحی وجود دارد که با تشخیص پزشک متخصص انجام می شود .

پيامدهاي عدم درمان خشكي چشم
خشكي چشم يك عارضه جدي است . درابتدا علايم بيماري رو به افزايش است : احساس جسم خارجي و خشكي در چشم ميتواند به سوزش و درد چشم منجر شود .
چشم ها اغلب تماما قرمز هستند ، در هنگام بيدار شدن صبحگاهي باز كردن چشم ها مشكل است . حتي التهاب مزمن و دراز مدت لبه پلك ها مي تواند شكايات بيمار را بيشتر كند .
علاوه بر اين شكايات ، سطوح حساس كره چشم نيز ممكن است آسيب ببيند و اين بدليل افزايش محتواي نمكي مايع اشك در بيماري خشكي چشم است كه مي تواند باعث آسيب به قرنيه شود .
اختلال در لايه اشكي موجب عدم مرطوب شدن مناسب قرنيه و ملتحمه مي شود و آن را به سمت خشكي چشم سوق مي دهد ، اين مساله مي تواند منجر به آسيب هاي لايه فوقاني قرنيه و ملتحمه شود . در موارد خيلي شديد ممكن است قرنيه شفافيت و خاصيت عبور نور را از دست بدهد ، كدر شود و اختلال بينايي ايجاد كند و اگر اين مساله درمان نشود در نهايت منجر به كوري مي شود .
با توجه به مطالب ذكر شده شما بايد از علايم خشكي چشم آگاه باشيد و در صورت هرگونه پرسش با چشم پزشك خود مشورت كنيد .

خشكي چشم چيست ؟
سيستم اشكي پيچيده ما در معرض عوامل مخربي قرار مي گيرد كه مي تواند توازن اين سيستم را مختل كند و در نهايت منجر به خشكي چشم مي شود . امروزه خشكي چشم به عنوان يك عارضه مهم شناخته شده است كه مي تواند به ضايعه دائمي قرنيه و ملتحمه چشمي منجر شود . در حقيقت يك نفر از هر پنج نفر بيماري كه به چشم پزشك مراجعه مي كنند از خشكي چشم رنج مي برند .

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 20:47  توسط   | 

دانستنیهای مفید چشم

* بعضي از بيماريهاي چشمي نظير آب سياه و رتينوپاتي ديابتي ممکن است تا مراحل پيشرفته بيماري بدون علامت باشند؛ لذا معاينات دوره اي چشم پزشکي حتي زماني که ظاهرا سالم هستيد، الزامي است و در تشخيص زودرس بيماري و درمان به موقع کمک مي کند.
* استفاده زياد از کامپيوتر مي تواند منجر به خشکي و خستگي چشم شود.لذا توصيه مي شود بهنگام کار با کامپيوتر بدفعات بيشتري پلک بزنيد و هر از چند گاهي فاصله دورتري را نگاه کنيد.
* استفاده از عينک و يا لنز تماسي نمي تواند جلوي ضعيف تر شدن چشم شمارا بگيرد و يا باعث بهبود ضعيفي چشمتان شود؛ بلکه فقط تا زماني که عينک يا لنز روي چشمتان است، ديد واضحي داريد.
* عدم استفاده از عينک يا لنز ارتباطي با بيشتر شدن شماره چشمتان ندارد.
* هويج سرشار از ويتامين A است ولي مصرف آن نمي تواند شماره چشم شمارا کم کند و يا جلوي ضعيف تر شدن شماره چشمتان را بگيرد.
* سيگار در بسياري از بيماري هاي شايع و وخيم چشم نطير: پوسيدگي لکه زرد شبکيه ناشي از سن ( دژنرسانس ماکولا)، گلوکوم (آب سياه) ، کاتاراکت(آب مرواريد) و تنبلي چشم (آمبليوپي) به عنوان ريسک فاکتور (عامل خطرساز) محسوب مي شود. بسياري از اين بيماري ها منجر به کاهش غير قابل برگشت بينائي مي شوند.
* مصرف الکل مي تواند تأثيرات منفي کوتاه مدت بر بينائي داشته باشد. . زماني که سطح الکل خون به مقادر قانوني برسد و يا از آن تجاوز کند، بر درک عمق و ديد شب اثر مي گذارد؛ قضاوت دقيق فاصله اشياء غير ممکن مي شود؛ بينائي تار شده و يا به علت ضعف عضلات چشم و عدم توانائي آنها در تمرکز روي اشياء ممکن است فرد دو بيني پيدا کنيد.
* تماشاي تلويزيون، فيلم و مانيتور کامپيوتر از فاصله نزديک به چشم آسيب نمي رساند؛ بلکه ممکن است فقط باعث خستگي و سردرد شود.
* پير چشمي، قسمتي از روند طبيعي افزايش سن است و باعث بروز ساير بيماري هاي چشمي نمي شود.
* بعضي از بيماري هاي چشمي نظير عيوب انکساري (نزديک بيني، دوربيني و آستيگماتيسم) ، آب سياه، انواعي از آب مرواريد، انحراف چشم، کور رنگي و ....... مي تواند ارثي باشد. لذا در صورت داشتن سابقه خانوادگي معاينات دوره اي چشم توصيه مي شود.
* زدن عينک و لنز تماسي با شماره نادرست و يا عدم استفاده از عينک با عث ضعيف تر شدن نمره چشم نمي شود.
* مطالعه در تاريکي يا روشنايي کم باعث ضعيف شدن چشم نمي شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 20:46  توسط   | 

چشم نوزاد

تكامل بينايي در نوزادان

 

سيستم بينايي در بدو تولد يك سيستم تكامل نيافته است و تكامل آن در طول سال اول زندگي رخ مي دهد. از اين رو، توجه والدين و پزشكان به مشكلات احتمالي در طول سال اول نقشي بسيار تعيين كننده در تكامل بينايي كودك و جلوگيري از مشكلات ناشي از اختلال در بينايي نظير مشكلات يادگيري خواهد داشت.

سه ماه اول

نوزادان معمولا قبل از هر چيز "حركت" را مي بينند. نوزاداني كه به موقع بدنيا آمده باشند (هفته 38 تا 42 حاملگي) بايد بتوانند تغييرات صورت مادر نظير خنده، اخم، ... را در هفته اول بعد از تولد ببينند. در اين زمان درك رنگ هنوز كاملا تكامل نيافته و درك عمق نيز در طول سال اول به موازات هماهنگ شدن حركت چشم ها ايجاد مي شود. هماهنگي عضلات چشم در نوزادان تازه متولد شده و شيرخواران بسيار ناقص است. چشم نوزادان اغلب به بيرون يا داخل منحرف شده و حركت چشم ها با هم هماهنگ نيست. اين وضعيت استرابيسم يا انحراف چشم خوانده مي شود. اگر استرابيسم تا 3 يا 4 ماهگي خودبخود بر طرف نشود بهتر است نوزاد توسط يك چشم پزشك معاينه شود.

اولين علائم مشكلات چشم و بينايي

در بعضي موارد لازم است نوزاد قبل از 3-4 ماهگي مورد معاينه قرار گيرد. اين موارد عبارتند از: انحراف شديد چشم ها، عدم حركت چشم قبل از 3 ماهگي، انحراف هر دو چشم به داخل، ثابت ماندن يك چشم در زمان حركت چشم ديگر و يا تفاوت فاحش بين حركات دو چشم.

تشخيص زودرس استرابيسم بسيار مهم است زيرا تنبلي چشم يا آمبليوپي حاصل استرابيسم درمان نشده است. اگر يك چشم كودك نتواند بر اثر استرابيسم خوب ببيند هماهنگي چشم ها بر هم مي خورد. همچنين اگر مغز تصويري از يكي از چشم ها دريافت نكند در طول زمان علائم ارسالي از چشم مبتلا را ناديده مي گيرد و نهايتاً فرد دچار تنبلي چشم و متعاقب آن كاهش شديد ديد مي شود.

مشكلات بينايي در نوزادان نارس

تكامل بينايي در نوزادان نارس كمي بيشتر از نوزاداني كه به موقع بدنيا آمده باشند طول مي كشد. احتمال ايجاد استرابيسم و آمبليوپي در نوزاداني كه قبل از هفته 35 حاملگي بدنيا آمده باشند 30% بيشتر است. هر چه نوزاد زودتر از زمان طبيعي بدنيا بيايد اين احتمال افزايش مي يابد.

نوزاد بايد كاملا به نور روشن (مثلا لامپ) و يا  آويز هايي كه معمولا بالاي سر نوزادان آويزان مي كنند توجه كند. اگر در 3 ماهگي جسم را جلو چشم نوزاد بگيريد و آن را از يك سمت آهسته به سمت ديگر ببريد و نوزاد قادر به دنبال كردن آن با چشم نباشد بهتر است مورد معاينه قرار گيرد. البته در بعضي موارد تكامل بينايي ديرتر رخ مي دهد كه به آن تأخير در تكامل بينايي مي گويند.

حركات نامنظم چشم

اختلالي بنام نيستاگموس ممكن است در نوزادي رخ دهد. در اين اختلال چشم ها حركاتي به چپ و راست، حركات دوراني و يا حركات نامنظمي دارند. علت اين اختلال ممكن است ضعف بينايي، وجود نقص در مسير عصبي از چشم به مغز و يا آلبينيسم (كمبود رنگدانه ها) باشد. نيستاگموس ممكن است ارثي هم باشد. نوزاداني كه نيستاگموس دارند ممكن است ديد طبيعي و يا ضعيف داشته باشند. اگر نيستاگموس تا بعد از 3 ماهگي باقي بماند نوزاد بايد مورد معاينه قرار گيرد.

در مجموع بايد گفت كه 3 تا 4 ماه اول زندگي زمان بسيار مهمي از نظر تكامل بينايي است و توجه والدين و مراجعه به موقع به چشم پزشك نقش تعيين كننده اي در بينايي كودك خواهد داشت.

4 تا 6 ماهگي

در اين سن نوزاد بايد دستش را به طرف اسباب بازي كه جلوي او مي گيريد دراز كند و يا دستش را به آن بزند. در ابتدا ممكن است دست نوزاد بطور  اتفاقي به جسمي كه جلويش گرفته ايد بخورد ولي در طول زمان با رشد بينايي، درك عمق و درك بيشتر نوزاد اين كار ارادي تر مي شود.

از 6 تا 8 ماهگي نوزاد شروع به غلت زدن و احتمالا چهار دست و پا راه رفتن مي كند. در اين مرحله مي توانيد يك اسباب بازي را طوري جلو كودك قرار دهيد كه مجبور باشد براي رسيدن به آن غلت بزند و يا كمي از جاي خود جلوتر بيايد. اين كار به تقويت بينايي نوزاد كمك مي كند.

بين 8 تا 12 ماهگي نوزاد شما ممكن است چهار دست و پا حركت كند و يا راه برود. سعي كنيد به جاي راه افتادن زودتر، كودك خود را به حركت چهار دست و پا تشويق كنيد زيرا باعث ايجاد هماهنگي ميان حركات دست و چشم مي شود. در اين سنين بويژه وقتي كودك روي مبل يا تخت و يا نزديك پله است بايد بسيار مواظب وي بود زيرا ديد كودك در اين مرحله هنوز فاقد درك عمق كافي است و در نتيجه پستي و بلندي ها را بخوبي درك نمي كند. به عبارت ديگر كودك در اين سن متوجه نيست كه لبه تخت در جايي تمام مي شود و زمين پايين تر از آن قرار گرفته است بنابراين احتمال سقوط كودك از تخت و پله وجود دارد.

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 19:36  توسط   |